"Много е важно посланието. Нормално е, когато две страни са във война, всяка да си държи на своята позиция. Мирът означава да се срещнат някъде - дали по средата, дали повече в полза на едната или другата страна. Но това, което виждаме в момента продължава повече от шест месеца - път към нищото, наникъде. Тази война не може да има военно решение. Не вярвам, виждам това, което става на фронта. Познавам относително добре и Русия, и Украйна. Ако искаме да бъдем полезни на украинците трябва не да се включваме и ние в хора на тези, които говорят за война, а да поставим темата за мира. Така ние го разбираме от БСП. Това е начинът да помогнем". Това каза Кристиан Вигенин от БСП пред bTV.
Според него, още предишното Народно събрание прие с огромно мнозинство декларация, която осъди военната агресия на Русия, а след това решение, което очерта подкрепата на България, която може да предостави на Украйна без военна помощ и без предоставяне на оръжия.
"Не виждам защо се прибързва със сегашното решение за военна помощ към Украйна, при положение, че нямаме информация как е изпълнено предишното на Народното събрание и аз не виждам причина сега отново да се присъединяваме към тези, които ще предоставят оръжие, при положение, че нямаме анализ какво реално можем да предоставим. За мен това е едно прибързване, което е ненужно", каза Вигенин.
Той смята, че колкото и да е кратък живота на днешния парламент, народните представители трябва да мислят и напред, какво следва и как се позиционира страната. "Ако цената да има някаква управленска коалиция т.нар. "евроатлантическа" е България, която да се лиши от възможности, които можеше да има като фактор в европейската политика, когато се заговори най-после за мир, ако цената е ние да се превърнем в част от конфликта, па макар и косвено, това е твърде висока цена. Да не говорим, че това е решение, което е в противоречие с позициите на огромна част от българското общество и освен това е в противоречие с позицията на президента, който пък е назначил това правителство. Тук възниква и юридическия въпрос - парламент, който не е излъчил това правителство, но възлага да прави неща, докато този, който е назначил правителството, е против. Вече навлизаме в може би по-сложна материя, но да се върнем на сърцевината - ние искаме да се говори за мир и България да е страна, която ще може да участва активно в постигането на политически дипломатически решения. С това решение, ако то бъде реализирано, ние се лишаваме от тази възможност, без да можем да помогнем на Украйна. Да не си правим илюзията, че като пратим нещо, Украйна рязко ще обърне хода на войната", каза още Вигенин. Той каза и че не е чул други европейски страни да бъдат критикувани затова, че не са изпратили помощ към Украйна.
"Ние, когато решихме да предложим и машинно, и хартиено гласуване го направихме след доста дискусии с нашите структури. Голяма част от тях настояха за този вариант. Има хора, които продължават да се притесняват от машините, да гласуват, и това на теория не, но на практика ограничава тяхното право на глас. И от тази гледна точка това е добра стъпка, но трябва да гарантираме две неща - паралелно, че машинния вот наистина е честен и съмненията, че чрез него могат да се правят фалшификации да отпаднат. Това са част и от предложенията на "Демократична България". От друга страна като върнем и хартиеното предложение, да се вземат мерки, че да не върнем това, което виждахме предишни години - а именно невалидните бюлетини, подправените и т.н.", каза още Вигенин.

Несигурността около изкуствения интелект оцвети щатските индекси в червено
Кадър на деня за 15 декември
Гроздан Караджов: Ясни са изпълнителите за трите позиции за пътнически железопътни превози
Красимир Йорданов: Пазарният тренд се измества към компании около Google
Колинс от Фед: Последното решение за намаляване на лихвите мина на косъм
Рецепта за турска баклава за Нова година
Храни, които могат да причинят неприятна миризма
Какво да очакваме през 2026 г. според рождената дата
Баклава с локум и орехи - лесна рецепта
Радев: Църквата е била наш спасител през дългата зима на потисничество
Любов и късмет за три зодии след 16 декември
Спортът по телевизията днес, 16 декември
Мачовете по телевизията днес, 16 декември
Играч на Лейкърс се нареди до Уилт Чембърлейн, не е нито Лука, нито ЛеБрон
Драма! Бившият капитан на Челси обмислял самоубийство!
Шоу в Англия: Ман Юнайтед и Борнемут си набутаха 8 гола
Бивш капитан на ЦСКА и моделка отпразнуваха 10 г. любов + СНИМКИ
Дневен хороскоп за 16 декември, вторник
Постна баница с лук за Игнажден
Стрес по празниците – как да преживеем роднините
Задължителни неща за осветлението в спалнята
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Спондж Боб: Търсят се квадратни гащи“
Зелеви сарми с ориз и сини сливи за Бъдни вечер и Коледа
Как ще подаваме данъчни декларации след приемане на еврото?
Умеров: Постигнахме реален напредък по време на разговорите в Берлин
Нов астероид и мистериозен обект приближават Земята през декември 2025
Броят на левовете в обращение намалява
Башар Асад живее в „луксозно изгнание“ в Москва
КЗП осъществява изключително засилен контрол в защита на потребителите заради еврото
Мистериозна мъглявина близо до галактиката Андромеда се оказва част от Млечния път
На косъм от инцидент: Starlink почти се сблъска с китайски сателити
Рентгенов телескоп засне междузвездната комета 3I/ATLAS (снимка)
Ави Льоб: Антиопашката на 3I/ATLAS все още не може да бъде обяснена
Откриха гигантска структура под Бермудите, такава няма никъде другаде на Земята
Медитацията изчиства мозъка от отпадъци, а ефектът ѝ е сравним със съня